пятница, 24 апреля 2020 г.

Технологія виготовлення одягу. Група №21. Урок №78.

Тема: Середній та значний ремонт. Методи ремонту окремих вузлів одягу.

Середній ремонт

Середній ремонт включає в себе роботи по ремонту зношених місць, заміні окремих деталей ;  незначні зміни розміру виробу чи його деталей.
Наприклад:
- ремонт коміра – заміна верхнього коміра або зміна його форми і розміру;
- ремонт зношених згинів рукава – зменшують довжину рукава, обшивають його низ обшивками, оформляють низ рукава манжетами, заміняють підкладку рукава повністю або частково;
- ремонт прорізних кишень – заміняють або збільшують ширину рамок, у деяких випадках заміняють рамки листочками;
- зміна довжини виробу – укорочують виріб або подовжують його за рахунок припуску на підгин низу;
- ремонт низу виробу – зменшують довжину виробу, обкантовують або обшивають низ виробу;
- ремонт підкладки – заміняють зношені ділянки або повністю заміняють підкладку.

Великий (значний) ремонт

Великий ремонт включає в себе роботи по  зміні розміру та моделі виробу та  характеризується розпорюванням основних вузлів виробу.
 Так, до цієї групи ремонту відносяться: роботи по зміні ширини, форми виробу, рукавів, балансу виробу, що пов'язані з повним або частковим випорюванням рукавів, коміра; зміна положення рукавів у виробі; переробка виробу з двобортного на однобортний і т.і.

МЕТОДИ РЕМОНТУ ОКРЕМИХ ВУЗЛІВ ОДЯГУ

РЕМОНТ УШКОДЖЕНИХ ДІЛЯНОК МАТЕРІАЛУ виконують художнім штопанням, штуковкою, розпошивкою, вплітанням або вшиванням латок (надставок).
Ремонт латками застосовують при порушенні цілісності або значного ступеня зносу ділянок матеріалу. Застосовують три способи обробки латок: машинний, ручний і клейовий.
МАШИННИЙ СПОСІБ ОБРОБКИ використовують головним чином при значній площі ділянки зносу і застосовують при ремонті виробів із шерстяних, шовкових і бавовняних тканин. Для маскування лінії шва на дорогих сипучих шерстяних тканинах і на видних ділянках виробів шов ушивання латки розпошивають з лицьової сторони ручними стібками.
РУЧНИЙ СПОСІБ ОБРОБКИ ЛАТОК більш трудомісткий. Використовують його в основному при ремонті виробів із дорогих матеріалів, при необхідності вставки латок на видних місцях виробу або при невеликій ділянці ушкодження. Латка при ручному способі обробки може бути вштукована або уплетена в ділянку зносу.
Штуковку в основному застосовують при ремонті виробів із ворсових несипучих тканин, таких як драп, сукно, бобрик. Уплітання латки з кінцями рекомендується у виробах із високоякісних тканин, а також у виробах із малим ступенем зносу, тому що в цьому випадку можливо максимальне збереження тканини без видалення ушкодженого місця. Уплітання латки з кінцями може бути виконане на всіх тканинах, що обсипаються.
КЛЕЙОВИЙ СПОСІБ РЕМОНУ ушкодженого одягу в порівнянні з іншими способами забезпечує міцне з'єднання і при правильному виконанні дає непомітний шов з лицьової сторони. Цей спосіб можна застосовувати як на товстих сукняних, так і на легких вовняних і шовкових тканинах. Для закриття швів склеювання, а також для зміцнення потертих зношених ділянок з боку вивороту підкладають і прикріплюють за допомогою клею або ручною строчкою прокладку з бавовняної тканини.
ШТОПАННЯ є одним з розповсюджених видів ремонту одягу, застосовуваних при незначних ушкодженнях матеріалу. Менш трудомістким і менш якісним є штопання на універсальній машині. Цей спосіб можливий при ушкодженнях матеріалу на площі до 52 см без вирізання ділянки ушкодження. Для цього з боку вивороту на ушкоджену ділянку накладають відрізок   матеріалу,   підібраного   по   кольору   і   структурі,   або   основний матеріал і з лицьової сторони виконують часті зиґзаґоподібні рядки.
Найбільш розповсюдженим видом ремонту КОМІРУ є: заміна зношеного верхнього, у тому числі хутряного коміра, а також зміна фасону коміра.
При заміні зношеного верхнього коміра використовують як основну тканину виробу, так і різні оздоблювальні матеріали (нову тканину, що сполучиться з основним матеріалом по кольорі фактурі, трикотаж, шкіру замшу і т.д.).
При зміні фасону коміра відпорюють верхній комір, підрізають підкомір і верхній комір відповідно до нової форми, після чого верхній комір знову з'єднують з підкомір.
При виготовленні нового коміра цілком відпорюють верхній комір і підкомір і обробляють новий комір.
Майже зникаючим видом робіт є ремонт зношеного вигину стійки коміра, що полягає в штопанні або застрочуванні зношеної частини коміра при частковому або повному відпорюванні верхнього коміра.
У РУКАВАХ характерними видами ремонту є зміна довжини рукава, зміна підкладки цілком або в нижній частині, зміна ширини або фасону рукавів. При значному ушкодженні матеріалу по згині низу рукавів або їхньому подовженні ремонт виконують за допомогою обшивок. До підкладки і прокладок, що утеплюють, відповідно приточують надставки. Найбільш складним видом ремонту є зміна фасону рукавів, що вимагає перекрою рукавів.
Найбільш розповсюдженим видом ремонту є ЗМІНА ДОВЖИНИ ВИРОБУ, що залежить від моди. При подовженні виробів часто застосовують надставки з оздоблювальних матеріалів. При подовженні виробів тільки за рахунок запасу, а також при сильно зношеному матеріалі на вигині низ виробу обробляють обшивкою. При ремонті виробу іноді потрібно обробити знову або ліквідувати шліци в бічних швах або в середньому шві спинки. Шліци можна проектувати тільки при наявності припусків у швах не менш 3 см. У протилежному випадку шов приточування надставки на ділянці шліци буде помітний.
ПРИ ОБРОБЦІ ПРОРІЗНИХ КИШЕНЬ збільшується нижня рамка кишені для заповнення зношеної ділянки. При значному зносі матеріалу навколо прорізу кишені застосовують латку. У цьому випадку клапан або листочку приточують з боку прорізу, що утворилося. У результаті такої обробки латка буде закрита цими деталями.
У кишенях у рамку для маскування пришитих сторін латки може служити оздоблювальний рядок навколо прорізу кишені. Якщо ширина зношеної ділянки більш 4 см., латку вшивають по чотирьох сторонах і лінію прорізу намічають по середині латки.
Для відновлення виробу іноді змінюють фасон кишені, якщо є така можливість (наприклад, замість прорізних у рамку, кишені обробляють з листочкою). При великому зносі накладних кишень застосовують рельєфний рядок, що імітує накладну кишеню.
КРАЇ БОРТУ РЕМОНТУЮЮТЬ шляхом обшивання їх після попередньої обрізки зношеного краю уздовж усієї лінії борта і лацкана. Петлі в цьому випадку обметують, як правило, вручну. При значному ступені зносу край борта обробляють оздоблювальним матеріалом по типових методах. Ремонт обшивних петель виконують знову викроєними обшивками.
При великому зносі петель ділянку борту в області петель ремонтують латкою, а в жіночих виробах поличку на ділянці петель вирізають за формою обробки. Способи ремонту підборту на ділянці розташування залежать від зносу петель, їхнього числа, а також від товщини і щільності тканини. Так у товстих щільних тканинах прорізи петель зшивають частими косими стібками або заштуковують, у тонких тканинах - застрочують. При великому зносі петель і наявності додаткової тканини підборт на всій ділянці петель вирізують і вшивають надставку або роблять оздоблювальну планку.
ПРИ РЕМОТНІ ПІДКЛАДКИ її ушкоджені місця вирізують і заміняють новими. При значному зносі всієї підкладки її заміняють цілком.
В окремих випадках досить замінити підкладку тільки в поличках і на спинці або в рукавах. Іноді при ремонті знову виготовляють утеплюючу прокладку, що пристібається, комір, каптур.
В асортименті поясних виробів найчастіше ремонтуються ШТАНИ. Дуже розповсюджений ремонт, зв'язаний зі зміною довжини і ширини штанів, заміною підкладки, з усуненням зносу по низу і кишеням. Низ штанів з подвійними манжетами обробляють одинарними манжетами або без манжет.
При наявності основної тканини припустимі пришивна подвійні манжети або пришивна смужка, що імітує манжету. Введення оздоблювальної тканини при відновленні штанів дуже обмежено. У даному випадку з такої тканини повинні бути виконані куртка або жилет. У кишенях зношені деталі найчастіше заміняють новими.
Для профілактичних цілей під задні половинки штанів в області сидіння підводять підкладку, нижні зрізи якої обробляють так, як на передніх половинках.
РЕМОНТ ОДЯГУ повинний виконуватися найбільш продуктивними методами із застосуванням максимального числа механізованих операцій, клейових методів кріплення і клейових прокладочних матеріалів. Для виконання операцій підшивки низу виробів необхідно застосувати спеціальну підшивну машину, що скорочує трудомісткість цієї операції в три - чотири рази. Закріплювальна машина дає ефект при використанні її на широкому колі операцій: пришиттю вішалок, прикріпленні шльовок до пояса, манжет штанів до бічних і крокових швів, а також закріпленні кінців прорізних кишень, петель.
На спеціалізованих підприємствах доцільно застосовувати пароповітряний манекен для прасування виробів.

Домашнє завдання:
 Скласти 10 тестових питань до теми.

Завдання надіслати на поштову скриньку vilitinka@gmail.com

Комментариев нет:

Отправить комментарий